PYTANIE:
Przymierzam się do położenia tynku na ocieplonym domu w systemie platinum. I nie wiem, jaki rodzaj tynku wybrać? Czym różni się tynk silikatowy od polikrzemianowego?
ODPOWIADA:
doradca firmy Termo Organika:
W tynkach silikatowych spoiwem jest szkło wodne (z reguły potasowe) a w tynkach polikrzemianowych modyfikowane szkło wodne (ta modyfikacja jest opatentowana). Dzięki temu tynki polikrzemianowe mają dużo niższe pH (8-9) niż tynki silikatowe (12-13). To z kolei umożliwia barwienie tynków polikrzemianowych na dużo większą liczbę barw. Jednocześnie uzyskany kolor jest trwalszy i bardziej odporny na odbarwienia. Niższe pH nie jest tak szkodliwe dla pracowników a także dla szkła okiennego, stolarki okiennej i obróbek blacharskich. Zachlapanie tynkiem o wysokim pH z reguły pozostawia ślady na zachlapanych powierzchniach.
W odróżnieniu od tynków silikatowych tynk polikrzemianowy wysycha od wewnątrz na zewnątrz. Dlatego powinien być nakładany w podobnych warunkach jak tynki akrylowe (przy osłoniętych rusztowaniach rano lub wieczorem), żeby zapewnić jego prawidłowe wysychanie.
Tynki silikatowe wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża mineralnego, żeby mogła nastąpić reakcja spoiwa z podłożem, która odpowiada za przyczepność tynku. Tynk polikrzemianowy może być nakładany na mniej wymagające podłoża (w tym również na stare tynki akrylowe).